HAKKIMIZDA - Çocuk Gibi Bak
141
page-template-default,page,page-id-141,qode-social-login-1.0,translatepress-tr_TR,,select-theme-ver-4.4,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BİZ KİMİZ?

 

Bizler, İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Medya ve İletişim, Sinema ve Dijital Medya, Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinde okuyanlar olarak başladığımız bu yolda gitgide büyüyerek okulumuzun tüm bölümlerine yayılmış ve dünyaya çocuklarımızın gözlerinden bakmayı kendine amaç edinmiş öğrencileriyiz. Her birimiz farklı sınıflardan, farklı alanlardan bir araya toplandık. Çünkü hedefimiz aynı: Çocuk gibi bakmak!

 

“ÇOCUK GİBİ BAK” NEDİR?

“Çocuk Gibi Bak”, çocukların yaşamlarını ele almayı ve onlarla ilgili farkındalık yaratmayı hedefleyen bir proje. Projemizin ilk döneminde Suriyeli mülteci çocuklarını ana hedefimiz olarak belirlesek de ikinci dönemimizde bununla sınırlı kalmayıp bütün mülteci çocuklarımızın bizim desteğimize ihtiyacı olduğunu fark ederek hiçbirini birbirinden ayırmadan yolumuza devam ettik.

Mülteci çocuklar, ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle başka ülkelere göç ettiler, ettirildiler. Kimi ailesiyle, kimi ailesinden ayrı hayata tutunmaya çalışıyorlar. Ülkelerindeki savaştan önce, her çocuk gibi, tek yapmaları gereken okula gitmek ya da arkadaşlarıyla oyunlar oynamaktı. Birdenbire hayatları bambaşka bir hal aldı. Çocukluklarını yaşayamayıp ailelerine yardım etmek ve yaşamlarını sürdürebilmek için çok büyük sorumluluklar almak zorunda kaldılar. Ülkelerinden ayrı, bambaşka topraklarda var olmaya çalışan bu çocuklar, çocuk oldukları göz ardı edilerek nefret söylemine maruz kalıyorlar. “Çocuk Gibi Bak”, yoluna bu nefret söylemlerine karşı geliştirilen bir proje olarak başladı fakat, üçüncü döneminde sosyo-ekonomik gücü iyi olmayan, düşük yaşam standartlarına sahip  dezavantajlı çocuklara karşı yapılan nefret söylemine farkındalık yaratma hedefiyle harekete geçti.  Özellikle Türkiye’de son zamanlarda yaşanan otizmli çocuklara karşı gösterilen bu kötü tavırlarla mücadele, Çocuk Gibi Bak’ın üzerinde durduğu konulardan biridir.

 

Çocuk Gibi Bak gönüllüleri olarak çocuk hakları konusunda bilgilendirildik. Üniversite öğrencilerinin, çocukların sesi olmasını hedefledik. Çocukların mutluluğu ile motive olan projemiz, hedef kitlemizin bir çocuğu sadece ‘’çocuk olarak görmesini ve ‘’Çocuk gibi bakarak, çocuk gibi mutlu olmaya’’ teşvik etmeyi hedeflemektedir. Biz, ‘’Çocuk Gibi Bak’’ ekibi olarak, dünyaya çocukların gözünden bakmayı, hem mülteci hem de dezavantajlı çocuklara da aynı şefkat ve ilgiyle yaklaşmayı daima hatırlıyoruz. Başta sosyal medya olmak üzere farklı mecraları kullanarak farkındalık ve empatiyi artırmayı amaçlıyoruz. Ayrıca “Çocuk Gibi Bak” ekibi olarak bizzat çocuklarla bir araya gelerek onları mutlu etmek için çabalıyoruz.

DESTEKÇİLERİMİZ

140 journos - logo
multecider - logo
lions - logo
Coskf - logo
sokak corbacilari - logo
U12 cup - logo
fitstop - logo

DİYALOG HAFTASI

“Mülteci Çocukların Sesi Olmak”

http://cocukgibibak.com/diyalog-haftasi/

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe