İEÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

ÇOCUK GİBİ BAK AMERİKA’YA DAVET EDİLDİ

ÇOCUK GİBİ BAK AMERİKA’YA DAVET EDİLDİ

İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından 2 dönemdir yürütülen “Çocuk Gibi Bak” projesi, 29 Ocak’ta Amerika’ya sunum yapmaya gidiyor. Peer-to-peer (P2P): Facebook Global Digital Challenge’a başvuran 53 proje arasından ilk üçe giren Çocuk Gibi Bak, Washington D.C.’de tanıtım sunumu yapacak.

Çocuk Gibi Bak, mülteci çocuklara karşı yapılan olumsuz söyleme dur demeyi hedefliyor. Başta üniversiteli gençler olmak üzere toplumda farkındalık yaratıp mülteci çocuklara sadece çocuk gibi bakılması gerektiğini savunuyor.

2018 yılı başından beri yürütülen projede, mülteci çocuklar ile üniversite öğrencilerini bir araya getiren Sokak Oyunları Şenliği, Altınordu U12 Futbol Kupası ve kurabiye yapımı, fotoğraf, doğaçlama tiyatro atölyeleri gibi birçok etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinliklerde çekilen fotoğraflar ise iki dönem boyunca Agora Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen iki farklı sergide izleyiciler ile buluştu. Proje ekibi aynı zamanda İEÜ Çocuk Gelişimi bölümünden çocuklarla doğru iletişim kurabilme adına eğitim alırken, Mülteci-Der’den de ülkemizdeki mülteci durumu hakkında önemli bilgiler edindi.

BAŞARILI İŞ BİRLİKLERİ

Çocuk Gibi Bak bu sene başarılı iş birliklerine de imza atıyor. Travma yaşamış çocuklarla rehabilitasyon çalışmaları yapan Maya Vakfı, sanat terapilerinde çocukların iç dünyalarını resmetmelerine olanak tanıyor. Kasım 2018’de, bu sanat terapilerinde çocukların yaptığı resimlerden oluşan “Hoş Geldin Çocuk!” resim sergisi, Çocuk Gibi Bak ekibi tarafından İzmirlilerle MaviBahçe Alışveriş Merkezi’nde buluştu.

Unicef’in ilgisini çeken proje Ankara’ya davet edildi ve Unicef’ten Gönüllü Yönetimi ve Gönüllülük eğitimleri aldı. Proje ekibi Türkiye’nin farklı illerindeki üniversitelerde de projeyi tanıtarak Çocuk Gibi Bak’ı ulusal boyuta taşıdı.

Projenin danışmanlığını İEÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Selin Türkel ve İEÜ Öğretim Görevlisi ve Reklamcılar Derneği 12. Dönem Başkanı Aytül Özkan yürüttü.

Projede İletişim Fakültesi öğrencileri Aslı Dinmez, Burcu Durmaz, Bülent Kalaycı, Cem İpek, Ceren Çağıral, Ece Lara Alanyalı, Elif Tanınmış, Elif Altıntaş, Erdem Ünal, Ezgi Keskin, Furkan Güneri, Süleyman Görkem Güllü, Gözde Şenol, Melis Nur Demirkol, Serra Evci, Sinem Güdücü, Umutcan Öztürk ve Volga Ayasku çalıştı.

 

http://pra.ieu.edu.tr/tr/news/type/read/id/6099

http://pra.ieu.edu.tr/en/news/type/read/id/6099DİYALOG HAFTASI

“Mülteci Çocukların Sesi Olmak”

http://cocukgibibak.com/diyalog-haftasi/

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe